Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Neposedné děti jsou štíhlejší. Hyperaktivitou spalují nadbytečnou energii

25. 8. 2019 | Děti a rodina

Hyperaktivita je velké téma, které řeší řada rodičů. Děti jsou neposedné, neklidné a pořád se ošívají. Někdy to může souviset s nadměrnou konzumací jednoduchého cukru. Ale právě ošívání pomáhá dětskému tělu zbavit se nadbytečné energie. A chrání je tak před obezitou. Tvrdí to vědci ze Skotska.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Podle jejich výzkumu dítě, které sebou pořád šije a chvíli neposedí, spálí o čtrnáct procent více energie než jeho vrstevník, který klidně sedí.

Ačkoli může být pro dospělé – rodiče či učitele – práce s neposedným dítětem náročná a vyčerpávající, dítě se tím zřejmě chrání před obezitou.

Z výzkumu profesora Johna Reillyho z University of Strathclyde vyplývá, že nejneposednější děti se pohnou třiapadesátkrát za hodinu. Zatímco klidné sedavé dítě jen jedenáctkrát. První z obou dětí ale spálí za tuto hodinu o čtrnáct procent energie více.

Pokud se to vztáhne na deset hodin sezení za den, které takto děti kolem šesti let věku dnes v průměru tráví, činí to za rok rozdíl o dvaadvacet tisíc kilokalorií mezi oběma dětmi. A znamená to 2,5 kilogramu tuku navíc pro klidně sedící dítě.

Zlobí, nebo je hyperaktivní?

O hyperaktivitě (neboli ADHD) se dnes v souvislosti s dětmi a výchovou mluví velmi často. Zatímco někteří lidé nad ní mávnou rukou s tím, že se jedná jen o jiný název pro neposedné a zlobivé dítě, lékaři jsou jiného názoru. ADHD je skutečnou diagnózou, která v některých případech vyžaduje podávání léků.

Jen tak stanovit rozdíl mezi běžným zlobením a ADHD laik prostě nedokáže, je potřeba navštívit psychologa či psychiatra. Diagnóza se stanovuje speciálním vyšetřením ve spolupráci s dalšími odborníky, například neurologem.

Stanovení diagnózy bývá mnohdy pro rodiče úleva. Nejenže jim odborníci poradí, jak s dítětem komunikovat, ale především se smíří s faktem, že některé věci prostě vlastními silami neovlivní. Konečně totiž zjistí, že nejsou neschopnou mámou nebo neschopným tátou, ale zkrátka rodičem dítka s ADHD.

Dítě, u něhož byla diagnostikována tato porucha, je nesoustředěné, hyperaktivní a impulzivní. To jsou hlavní projevy ADHD. Rovněž při navazování kontaktů s vrstevníky nastávají problémy, také s autoritami ve školce a především pak ve škole. Přitom děti netuší, že dělají něco špatně. A rodiče dětí s ADHD neustále poslouchají, že mají potomka lépe vychovat.

Důslednost a trpělivost, to jsou hlavní vlastnosti, které v sobě budou muset rodiče dětí s ADHD objevit a využít je na maximum. Dítěti s ADHD je potřeba vše opakovat několikrát, říkat věci postupně, vést ho krok za krokem – a stále dokola. Samozřejmě nelze všechno neustále omlouvat tím, že za to dítě nemůže. Člověk musí být důsledný a trvat na svých pokynech. Problém je, že dítě si není schopno zapamatovat několik pokynů najednou. Proto mu je opakujte postupně.

Děti jsou radost, ale víc jako dospělé až opustí hnízdo

Kuřecí vývar s knedlíčky

Kuřecí vývar s knedlíčky

11 hlasů
40min 188 kJ 75 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Jednoduchý okurkový salát

10 hlasů
25min 234kJ

lehký,osvěžující salát

Vepřové kostky na černém pivu

3 hlasy
1h a 50min 530kJ 150 Kč

Pečené kostky vepřového masa s jablky a černým pivem.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více