Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Odpovídá: Vladimíra Šťastná

Sociální poradna - dávky, příspěvky či mateřská

Nevíte na jaké sociální dávky máte nárok a jak o ně požádat? Potřebujete sehnat pečovatelku či pomůcky pro postižené? Končí vám mateřská a budete se vracet do práce? Nevíte si rady? Napište dotaz do naší poradny. Vše vám ochotně zodpoví naše sociální poradkyně Vlaďka Šťastná (dříve Nováková).

Tématické oblasti:

Sociální dávky a příspěvky - kdo a za jakých podmínek má na ně nárok, kde a jak si o ně požádat

Rehabilitační a kompenazční pomůcky - doporučení vhodných pomůcek pro maminky pečující o postižené děti, kde pomůcku zapůjčit, jak na ni získat příspěvek

Sociální služby - poskytnutí kontaktů na organizace pečující o děti, dospělé či seniory, doporučení vhodné služby např. pro občasnou či pravidelnou péči/výpomoc

Pracovně právní poradenství - problémy spojené s odchodem na mateřskou a návratem zpět do zaměstnání z RD, ale i běžné pracovně právní problémy - nevyplácení mzdy, hrozba výpovědi, nárok na odstupné apod.

O mně

Vystudovala jsem sociální pedagogiku a poradenství na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Během studia jsem se intenzivně věnovala práci s dětmi jako doborvolník v programu PětP a také jsem doučovala několik sourozenců v jedné pěstounské rodině. Po ukočení studia jsem pracovala 1,5 roku jako sociální pracovnice v denním stacionáři a domově pro osoby se zdravotním postižením - mými klienty byli převážně dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením. Od jara letošního roku působím jako sociální pracovnice v občanském sdružení LOGO, které pomáhá lidem s poruchami komunikace a hybnosti začlenit se zpět do běžného života.

 

 

Znovu zdravím, děkuji za zodpovězení dotazu níže a měla bych jen doplňující otázku: Mohu si po narození dítěte založit živnost na vedlejší činnost, i když bych předtím nebyla OSVČ na hlavní činnost? V případě, že bych zůstala na ÚP až do porodu. (jinak před 30.6.2019 jsem pracovala nepřetržitě od roku 2008). Moc děkuji. Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ano, samozřejmě, živnost si klidně můžete založit až po narození dítěte, kdy Vám bude přiznán rodičovský příspěvek. Podmínkou výkonu vedlejší činnosti není předchozí výkon činnosti hlavní. 

Dobrý den, 30.6.2019 jsem skončila v předchozím zaměstnání (sama jsem dala výpověď). Poté jsem byla na nemocenské až do konce prosince 2019. Od 1.1.2020 jsem vedena na úřadu práce. Mezitím jsem otěhotněla (datum porodu 23.9.2020). Chtěla bych si založit živnost na vedlejší činnost a přivydělávat si překládáním textů. Bude to vůbec možné? Po porodu nebo dříve? Na PPM prý nárok mít nebudu, ale na rodičovský příspěvek po porodu ano. Moc děkuji za radu.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v dne nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv ochranné lhůtě. První podmínku tedy možná splňujete (nevím, jak dlouho jste pracovala v zaměstnání, které skončilo 30.6.2019), ale nesplňujete podmínku druhou: nejste zaměstnaná ani v ochranné lhůtě. Pro nárok na PPM byste se tedy musela nechat nyní zaměstnat a být zaměstnaná až do nástupu na mateřskou dovolenou nebo alespoň tak dlouho, abyste byla v ochranné lhůtě. I bez nároku na PPM ale budete mít po narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. Co se týče podnikání, za OSVČ s vedlejší činností jste považována například tehdy, pokud máte zaměstnání, ze kterého je za Vás odváděno nemocenské pojištění nebo pokud pobíráte PPM či rodičovský příspěvek. Před narozením dítěte byste tedy musela být OSVČ s hlavní činností, až by Vám vznikl nárok na rodičovský příspěvek, mohla byste přejít na/začít jako OSVČ s vedlejší činností.

Dobry den, diky Covid situaci jsem se ocitla v dost slozite situaci a potrebovala bych poradit.Od 11.3. jsem na OCR, k 20.4. mi ale byla ukoncena smlouva ve zkusebni dobe. Na OCR zustanu do konce cervna, mam deti male (skolka, 1. trida). Ac bych si rada nasla jinou praci, na prazdniny to pro me ztraci smysl, protoze bych nemela deti kam dat a dovolenou bych v nove praci nedostala :(. Hledat tedy budu asi az do zari. Muj dotaz ale zni. Z ceho mi bude vypocitana podpora v nezamestnanosti? Rodicak jsem skoncila v rijnu 2019. Do nove prace jsem nastoupila 15.11. , ale ukoncila ji 8.1.2020. Do dalsi prace jsem pak nastoupila 1.2.2020 a dal uz jak jsem psala...12.3. OCR, 20.4. diky Covidu vypoved. Zajima me, ze kterych mesicu se podpora bude pocitat (leden-brezen?) a popr. z jake castky (napr. v lednu jsem dostala vyplatu pouze za 8 dni..), vim, ze se to ma vypocitavat prumer za 3 mesice, ja ale nevim, jestli se tam pocitaji pouze ty odpracovane dny nebo se to prumeruje z cele vyplaty i presto, ze jsem k 8.1. prac. pomer ukoncila? Stejne tak brezen (odpracovano pouze 5 dni, pak OCR...- prumeruje se cela vyplata nebo pouze tech 5 odpracovanych dni?)...snad je to srozumitelne...dekuji moc!

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

zDobrý den,

pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je zapotřebí především získat alespoň 12 měsíců sociálního (důchodového) pojištění během posledních dvou let před evidencí na úřaděp ráce. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda tuto základní podmínku splňujete, ale budu předpokládat, že ano. Vzhledem k tomu, že jste před nástupem do posledního zaměstnání čerpala podporu v nezaměstnanosti a poslední zaměstnání trvalo kratší dobu než 3 měsíce, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část přechozí (nevyčerpané) podpůrčí doby. Výše podpory v nezaměstnanosti se vždy vypočítává pouze z příjmu v posledním ukončeném zaměstnání. Výše příjmu v zaměstnání od listopadu 2019 do ledna 2020 tedz nebude mít na výši podpory žídný vliv. Pokud by Vám pro získání 12 měsíců pojištění musela být do doby pojištění započítána i náhradní doba pojištění (péče o dítě do čtyř let věku), budete mít nárok na jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Doporučuji také informovat Vaši zdravotní pojišťovnu o tom, že nyní pobíráte ošetřovné a že jste tudíž osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, aby Vám pojišťovna následně nevyčíslila dluh na zdravotním pojištění.

Moc děkuji za Vaši odpověď. Finanční situace bývalé přítelkyně manžela je nyní lepší, při určování výše výživného v 2009 byla na úřadu práce po mateŕské, nyní uvádí, že v roce 2018 měla "jen" 18000Kč a její současný příjem je dle odhadů manžela cca 25000Kč. Manžel pracuje stále na stejné pozici ve státní správě, zvýšení platu cca o 6000Kč+ cca 9000Kč daňové zvýhodnění na 5 dětí, počítá se i toto daňové zvýhodnění do částky pro výpočet výživného? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jakmile soud vyzve Vašeho manžela k doložení příjmů, doporučuji uvést veškeré příjmy, tedy i příjem z daňového bonusu. Nicméně si nemyslím, že by právě daňový bonus měl nějaký záasadní vliv na určení či změnu výše výživného. Jak jsem již uvedal v předchozí odpovědi, vzhledem k navýšení vyživovacích povinností Vašeho manžela považuji zvýšení výživného (navíc za 3 roky zpětně) za spíše nepravděpodobné.

Dobrý den, mám dotaz ohledně žádosti bývalé přítelkyně o zvýšení alimentů na prvního syna mého současného manžela. V roce 2009 byla výše alimentů soudně upravena na 3000Kč a to při rozpadu jejich vztahu. V roce 2010 jsme začali žít společně, v roce 2011 se nám narodilo první dítě, v roce 2014 dvojčata, mám ještě dvě děti z předchozího manželství, tedy ve společné domácností já+manžel, mé dvě dětí 15 a 18 let a naše 3 společné děti 8 a 2x 5let. Nyní bývalá přítelkyně manžela žádá o zvýšení alimentů na syna 15 let a to 3 roky zpětně, jiné děti nemá. Při narození dvojčat jsme chtěli žádat o snížení alimentů, ale nakonec jsme to nějak dali i bez. Má bývalá přítelkyně mého manžela nyní šanci obstát u soudu se zvýšením o 3 roky zpět? Předem děkuji.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

občanský zákoník říká, že změní-li se poměry, může soud změnit dohodu nebo rozhodnutí o výživném. To, zda bude žádost matky o (zpětné) zvýšení výživného úspěšná, záleží tedy zejména na na tom, zda a jakým způsobem se od posledního určení výše výživného změnily poměry obou rodičů.Pro zvýšení výživného hovoří fakt, že výživné bylo stanoveno před dlouhou dobou - před 11 lety, kdy synovi byly teprve čtyři roky a ještě ani nechodil do školy. Za dobu školní docházky a v souvislosti s předpokládaným nástupem na střední školu jistě došlo a ještě dojde k nárůstu nákladů na jeho výchovu a výživu. Proti zvýšení výživného hovoří skutečnost, že Vašemu manželovi od posledního určení výživného přibyly hned čtyři vyživovací povinnosti - k Vám jako k manželce a k vašim třem společným dětem. Pro rozhodování o výši výživného je také důležité, jakým způsobem se změnila finanční situace obou rodičů - o finanční situaci Vašeho manžela ani jeho bývalé přítelkyně nic nepíšete. Vzhledem k nárůstu vyživovacích povinností považuji zvýšení výživného zpětně za spíše nepravděpodobné, ale pokud se fiannčni situace Vašeho manžela zlepšila, zatímco finanční situace eho bývalé přítelkyně zhoršila, nelze to zcela vyloučit.

Dobrý den, jsem vedena na UP 5 měsíc, skončila mi podpora v nezam. Nemám žádné příjmy, neberu žádné příspěvky, nejsem ID. Bydlím v rodinném domě s bratrem, který je zaměstnaný. Můžu požádat o nějakou částku k živobytí - něco jako živ. minimum na zaplacení inkasa? děkuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

z dávek státní sociální podpory by připadal v úvahu jen přspěvek na bydlení. Na tento příspěvek má ale nárok jen vlastník či nájemce bytu/domu, ve kterém má trvalé bydliště, a to za předpokladu, že 30% (v Praze 35%) příjmů jeho domácnosti nestačí k pokrytí nákladů na bydlení. Pro nárok na příspěvek na bydlení byste tedy musela být vlastníkem rodinného domu nebo mít s bratrem sepsanou nájemní smlouvu. Budu však spíše předpokládat, že tyto podmínky nesplňujete. V takovém případě by pak připadaly v úvahu už jen dávky pomoci v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí a/nebo doplatek na bydlení. I u těchto dávek byste ale musela prokázat, zda náklady na bydlení hradíte Vy sama - máte samostatný elektroměr, vodoměr, plynoměr apod. - nebo zda je hradíte společně s bratrem. Jestliže totiž náklady na bydlení hradíte společně s bratrem, musela bzste při žádosti o dávky doložit i jeho přjmy a pak je možné, že by Vám dávka nebyla přiznána. Pokud ale hradíte náklady na bydlení sama nezávisle na bratrovi, pak je možné, že na dávky dosáhnete.

Dobry den, od 1.3.2020 jsem prestoupika na zkraceny uvazek. Do 12.3. jsem stihla odchodit skoro vsechny hodiny, zbylo mi jich 14. Nastoupila jsem z duvodu karanteny (uzavreni skolky) na OCR. Za jake dny by mi melo byt OCR proplaceno? K 31.3.jsem OCR ukoncila, vypadalo to ze se skolka otevre, bohuzel jsem to uspechala, neotevrela se, mam moznost opet nastoupit na OCR, ale treba na 11letou dceru co ma uzavrenou skolu? Dekuji

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ošetřovné je (stejně jako nemocenská) vypláceno za kalendářní dny, výše denní dávka bude ale samozřejmě odpovídat výši Vašeho zkráceného úvazku. Jestliže nedošlo k opětovnému otevření školky, můžete samozřejmě znovu na OČR nastoupit - klidně i z důvodu péče o starší dceru. 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,jestli mohu být OZP I TZP. Mám schválený ZTP/P a také invaliditu 3.stupně..jaké označení tedy mohu použít? Děkuji za odpověď

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

podle § 67 zákona o zaměstnanost jsou osobami se zdravotním postižením (OZP) fyzické osoby, které jsou orgánem sociálního zabezpečení (ČSSZ) uznány invalidní v prvním, druhém nebo třetím stupni. Co se týče průkazů, jde o tři typy - TP, ZTP a ZTP/P. Označení TZP se nepoužívá, resp. není žádným právním předpisem definováno. Jesltiže tedy máte přiznanou invaliditu 3. stupně, můžete rozhodně používat označení OZP. 

Dobrý den, dekuji za předchozí odpovědi. Naposledy bych se chtěl zeptat na toto: V prosinci minulého roku mně úřád práce formou výzvy dal povinnost splnit si své závazky a pohledávky tím, že se mam během tří měsíční lhůty přihlásit k trvalému pobytu a následně podat žádost o příspěvek na bydlení, který má přednost před doplatkem na bydlení. Později mi bylo vysvětleno, že to po mně úřad práce vyžadoval proto, že jsem měl v nájemní smlouvě dobu trvání nájmu sjednanou na dobu neurčitou. Během lhuty jsem dodatkem k nájemní smlouvě dobu nájmu s vlastníkem upravil na dobu určitou v délce jednoho roku, a to po dohodě s vedoucím odd. HN a měl věc za vyřešenou. Nyní mi přišlo oznámení o dejmutí dávky z důvodu, že jsem nesplnil povinnost uloženou mi výzvou. Prosím, jaký na to máte názor. Mám se jakmile převezmu rozhodnutí odvolat, když se podle mého názoru uměnily behem lhuty rozhodné skutečnosti? Děkuji za odpověď. Hlaváč

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pane Hlaváči,

dávky pomoci v hmotné nouzi jsou určeny především těm, kterým se nepodařilo získat dávky státní sociální podpory. To se týká například právě lidí, kteří nemají klasickou nájemní smlouvu a bydlí například v podnájmu, na ubytovně nebo v prostorech, které nejsou primárně určené k bydlení. Pokud máte nájemní smlouvu, je logické, že byste si měl zažádat nejprve o příspěvek na bydlení a o dávky pomoci v hmotné nouzi žádat až v případě, že by ani výše příspěvku na bydlení nebyla dostačující. Proti rozhodnutí o odejmutí dávky se samozřejmě odvolat můžete, ale pokud jste nesplnil povinnost uloženou výzvou, bude argumentace poměrně obtížná. Můžete samozřjmě argumentovat schůzkou s vedoucím oddělení HN, ale pokud z této schůzky nemáte například písemný záznam (protokol), nemusí být tato argumentace dostatečná a odvolání úspěšné. Současně s odvoláním si samozřejmě můžete změnit trvalé bydliště a pokusit se získat příspěvek na bydlení. 

Dobrý den, v současné době u mě probíhá řízení o odejmutí dávky PnŽ. Chci se zeptat, zda to ovlivní vyplacení dávky DnB? Zároveň mě zajímá, jak bude ÚP postupovat ve věci vyplacení dávky MOP, o které MPSV pravomocně rozhodlo na základě mého odvolání v můj prospěch ještě před zahájením řízení o odejmutí dávky PnŽ. Děkuji za odpověď. Hlaváč

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, pane Hlaváči,

podle § 33 odst. 2 zákona o pomoci v hmotné nouzi je podmínkou nároku na doplatek na bydlení získání nároku na příspěvek na živobytí. Pokud Vám bude příspěvek na živobytí odebrán, mohlo by to mít (negativní) vliv na výplatu doplatku na bydlení (DnB). Paragraf 33 odst. 2 dále říká, že: Doplatek na bydlení lze přiznat s přihlédnutím k jejím celkovým sociálním a majetkovým poměrům také osobě, které příspěvek na živobytí nebyl přiznán z důvodu, že příjem osoby a společně posuzovaných osob přesáhl částku živobytí osoby a společně posuzovaných osob, ale nepřesáhl 1,3násobek částky živobytí osoby a společně posuzovaných osob. Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda tuto podmínku splňujete či nikoliv, doporučuji tedy obrátit se v tét věci přímo na příslušný úřad práce. 

Co se týče mimořádné okamžité pomoci (MOP), ta by při splnění podmínek měla být vyplacena bez ohledu na to, zda Vám je či není vyplácen příspěvek na živobytí nebo odplatek - mimořádná okamžitá pomoc by měla být na těchto dovu dávkách nezávislá. Jestliže Vám úřad práce MOP nepřiznal, ale MPSV rozhodlo, že na MOP máte nárok, měl by úřad práce dále postupovat v souladu s rozhodnutím MPSV.

 

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli bych měla narok na mateřskou a rodičovskou dovolenou když bych se rozhodla pro pořízení dítěte.jsem v ID 2 stupně a poslední dva roky jsem pracovala na dohodu o provedení práce.děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

ptáte se na nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou, ale předpokládám, že máte na mysli pobírání peněžité pomoci v mateřství (PPM neboli mateřské) a rodičovského příspěvku. Pro nárok na PPM je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná alespoň 270 kalendářních dní a být nemocensky pojištěná i v době nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě. Z invalidního důchodu 2. stupně Vám ale nemocenské pojištění neplyne a pokud kromě důchodu pracujete jen na dohodu o provedení práce, z této dohody je nemocenské pojištění odváděno až při výdělku nad 10 000 Kč, měsíčně. Pokud si tedy na dohodu vyděláte maximálně 10 000 Kč/mměsíc, pak nejste nemocensky pojištěná a nárok na PPM Vám tudíž nevzniká. Po narozen dítěte tedy budete moci pobírat jen rodičovský příspěvek. Pokud je ale nemocensky pojištěný otec dítěte a bude jako otec uveden v rodném listě, může od počátku 7. týdne po porodu požádat o PPM následně volit také výši rodičovského příspěvku podle výše svého příjmu. 

DOBRÝ DEN, CHTĚL JSEM SE ZEPTAT, ZA JAK DLOUHO MOHU PODAT NOVOU ŽÁDOST O PnŽ, V SOUČANÉ DOBĚ PROBÍHÁ ŘÍZENÍ O ODEJMUTÍ DÁVKY. V SOUČASNÉ CHVÍLI JSEM ZÁROVEŇ HOSPITALIZOVÁN. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

jestliže v současné době probíhá řízení ohledně odejmutí dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí), doporučuji vyčkat na doručení písemného rozhodnutí. V rozhodnutí by mělo být uvedeno, že proti němu můžete do 15 dnů podat odvolání. Odvolání se podává k úřadu práce, který rozhodnutí vydal, ale rozhoduje o něm Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Domnívám se, že budete muset počkat na uplynutí této lhtůy a následně můžete podat novou žádost. Další možností je, že úřadu práce písemně sdělíte, že se vzdáváte lhůty na odvolání a spolu s tímto sdělením pošlete novou žádost o příspěvek na živobytí. Tento postup ale doporučuji konzultovat telefonicky s úřadem práce. Pokud jste nyní hospitalizovaný a nemůžete se na úřad práce dostavit osobně, můžete vše vyřídit poštou. 

Dobrý den, paní Šťastná, prosím o radu. Je možný souběh pobírání rodičovského příspěvku a pobírání podpory v nezaměstnanosti? Jedná se o jeden měsíc. Sestra pobírá RP (syn narozen 1.4.2016)...Nyní mu byly 4 roky a za duben by měla dostat poslední rodičovský příspěvek. ÚP ji zaevidoval k datu 31.3.2020. Nyní neví, zda obdrží poslední dávku rodičovského příspěvku, když ji byla přiznána podpora v nezaměstnanosti. Bylo by případně možné odvolání u ÚP (změna data - evidence od 04/2020). Moc děkuji za Vaši odpověď. Pavla

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den, Pavlo,

během pobírání rodičovského příspěvku je možné být v evidenci úřadu práce a současně čerpat podporu v nezaměstnanosti. Uchazečem o zaměstnání se mj. nemůže stát pouze osoba, která pobírá peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) v době před porodem a 6 týdnů po porodu. Při pobírání rodičovského příspěvku žádné takové omezení neplatí. Vaše sestra tedy může nadále zůstat v evidenci úřadu práce bez obav z toho, že by přišla o rodičovský příspěvek nebo podporu v nezaměstnanosti - budou jí vyplaceny obě tyto dávky. 

Dobrý den, mám dotaz ohledně ochranné lhůty v rámci peněžité pomoci v mateřství. Mám pracovní poměr na dobu určitou do 15. 6.2020 a nástup na mateřskou dovolenou mi vychází na 15. listopadu(8 týdnů před plánovaným porodem). Jak přesně se počítá ochranná lhůta 180 dní od skončení pracovního poměru? Když počet dnů od ukončení pracovního poměru do nástupu na mateřskou je cca 150 dnů. Spadám do ochranné lhůty pro vyplácení peněžité pomoci v mateřství? V tomto případě vyplácí PPM okresní správa sociálního zabezpečení nebo zaměstnavatel? Děkuji za odpověď.

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejména dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí maximálně 180 kalendářních dní od ukončení posledního zaměstnání. Je-li ale poslední zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůta stejně dlouhá jako toto zaměstnání. Pokud Vaše poslední zaměstnání bude trvat alespoň 180 kalendářních dní, začne Vám od 16.6.2020 plynout ochranná lhůta, která skončí až 12.12.2020. Protože v době nástupu na mateřskou dovolenou budete v ochranné lhůtě, pokud splňujete i první podmínku (270 dní pojištění během posledních dvou let), nárok na PPM Vám vznikne. Žádost o PPM následně předáte Vašemu bývalému zaměstnavateli. Ten ji s potřebnými údaji odešle na OSSZ, která Vám bude PPM vyplácet.

peněžitá pomoc v mateřství Dobrý den, dcera na konci 12/19 ukončila pracovní poměr a od 1/20 přešla do nového zaměstnání. Ve zkušební době v půlce března šla na neschopenku a ta pak přešla na rizikové mateřství v neschopnosti. 15. den neschopenky dostala výpověď. Plánovaný porod má 1.9.2020. Může zůstat na neschopnosti? Musí to někde nahlásit? Bude mít nárok na mateřskou, když nastoupí 8 týdnu před porodem? Nebo se bude muset ještě nechat někde na 2 měsíce zaměstnat? Z jakých peněz se jí bude mateřská vyplácet? Děkuji a přeji krásný den

Vladimíra Šťastná

Odpověd

Vladimíra Šťastná

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM neboli mateřskou) je zapotřebí splnit zejméně dvě podmínky: být během uplynulých dvou let před nástupem na mateřsku dovolenou nemocensky pojištěná (zaměstnaná) alespoň 270 kalendářních dní a být zaměstnaná i v den nástupu na mateřskou dovolenou nebo být v tzv. ochranné lhůtě, Z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda Vaše dcera splňuje první podmínku (270 dní ojištění během uplynulých dvou let), ale budu předpokládat, že ano. Důležité tedy je, zda splní druhou podmínku - zda v době nástupu na mateřskou dovolenou bude v ochranné lhůtě. Jestliže má dcera termín porodu 1.9.2020, může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdříve 7.7.2020 (8 týdnů před porodem). Ochranná lhůta činí maximálně 180 kalendářních dní od skončení zaměstnání, je-li ale zaměstnání kratší než 180 dní, je ochranná lhůat stejně dlouhá jako zaměstnání. Pokud Vaše dcera otěhotněla již v předchozím zaměstnání, počítá se jí ochranná lhůta z tohoto zaměstnání. Ochranná lhůta pak neběží po dobu, kdy byla dcera zaměstnaná (trval její pracovní poměr v dalším zaměstnání. Jestliže dcera skončila v posledním zaměstnání na konci března ochraná lhůta začne běžet od začátku dubna 2020. Pokud bya dcera v předchozím zaměstnání zaměstnaná alespoň čtyři měsíce, nárok na mateřskou jí vznikne, protože bude v době nástupu na mateřskou dovolenou v ochranné lhůtě. Na nemocenské tedy může Vaše dcera zůstat až do nástupu na mateřskou dovolenou, výše mateřské se jí bude vypočítávat z výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. 

Když se do postele vkrade stereotyp

Rýžový pekáček

Rýžový pekáček

5 hlasů
1h a 15min 479 kJ 240 Kč

Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Dlouhodobé plány, které se týkají přestavby vašeho obydlí, se vám podaří zrealizovat v rekordně krátkém čase! Když chcete, umíte být plní energie a elánu, o jakém se vašemu okolí ani nesní. Jen dejte pozor na př&ia... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

22 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
259 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
83 Příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat