Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak poznat, že jste obětí emočního zneužívání

Miluje přírodu, psy a občas si s nepořádným manželem dopřeje dobré červené víno. Jejím největším snem je vychovat ze svých dvojčat slušné kluky.

Zobrazit další články autorky

23. 8. 2019 | Vztahy

Některé známky zneužití jsou na těle snadno rozeznatelné. Jenže to se jedná o fyzickou stránku věci. Jak poznat, že si někdo pohrává s vašimi city a emocemi? Takhle se manipulátor nezapře!

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Některé náznaky emočního zneužívání mohou být zřejmé, ale oběť si jich na první pohled nemusí všimnout. Navíc je takové zneužívání všudypřítomné. Může se jednat o vztah s obchodním partnerem, rodičem, domovníkem nebo rodinným příslušníkem. A jak že se pozná?

Snaha o ovládání

Kontroluje váš partner, nebo sestra, s kým se stýkáte? Mívá s vámi debaty o tom, kdo je pro vás vhodný – a navíc vždy očekává rychlou odpověď na textovou zprávu? Pak se jedná o emoční zneužívání, které se pozná i tak, že jedna osoba vůči té druhé vykonává finanční kontrolu a hlídá každou korunu. Výjimečné není ani slídění v telefonu.

Psychologové se shodují, že ten, kdo chce mít někoho pod palcem, často s obětí jedná jako s dítětem a říká jí, co má nosit, říkat nebo dělat. Manipulant zároveň využívá strachu a odepírá svému vyhlédnutému objektu náklonnost, či se stará o to, aby propadnul v beznaděj. „Prosím tě, kdo by o tebe stál. Jen se na sebe podívej! Lásku si nezasloužíš!“

Neustálé obviňování

Vina obvykle pramení z pocitu nejistoty zneužívané osoby. Je vám to povědomé? Pak asi z jedné nebo druhé strany znáte žárlivost, výbuchy hněvu a nemístné vtipy plné sarkasmu. I to patří k emočnímu zneužívání, podobně jako ponižování. Za nevhodné chování se považují i toxické přezdívky, které údajně mají vypovídat o charakteru oběti a jejích špatných krocích. Když vám partner řekne „šmudlo“, myslí to z legrace, nicméně v případě, že vás několikrát týdně nazve hanlivým synonymem pro prostitutku, už je to nepřijatelné. A jak dál odhalíte manipulátora?

Nepředvídatelnost

Drastické změny nálady, emocionální výbuchy či náhlé změny plánu. Tohle všechno aktér, který chce druhé ovládat, moc dobře zná. U něj je totiž z minuty na minutu všechno jinak. Dohody platí jen málokdy. Nebo nikdy. Ostatně, drápy takové osoby mohou být ještě delší. Už jste někdy byli na samotce?

Izolace

K urážlivému chování může patřit příkaz ohledně opuštění domu. Taky zamykání osoby v místnosti a domě, schovávání klíčků od auta, ničení mobilních telefonů a počítačů. Platí přitom, že každý, kdo je svědkem nebo rovnou obětí emočního zneužívání, by měl vyhledat pomoc. Nebo z jakého důvodu se k tomu stavíte zády?

Co na vás lidé milují? Odpověď hledejte ve hvězdách

Ryba pečená s červenou cibulí

Ryba pečená s červenou cibulí

7 hlasů
50min 756 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špenátové placky

12 hlasů
40min 633kJ 55 Kč

Jednoduché placky z brambor a špenátu.

Pečená kuřecí prsa

12 hlasů
55min 844kJ 90 Kč

Kuřecí prsa s medem a bylinkami.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více