Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Kutilové jsou out. Moderní muž mluví o emocích a pomáhá v domácnosti

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

30. 8. 2019 | Vztahy

Mladým ženám je jedno, jestli jejich partner umí sám renovovat byt nebo opravit nefunkční přístroj. Kutilové jsou out. Muži dneška musejí umět mluvit o emocích, vařit, starat se o domácnost a mít dobré způsoby ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, který jasně dokazuje, že mužská role se v moderní době mění.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

„Moderní muž musí být feminista, umět hovořit o emocích a mít dokonalé způsoby,“ tvrdí mluvčí společnost My Nametags, která průzkum provedla.

V žebříčku vlastností partnera ženy nejčastěji uváděly právě schopnost hovořit o svých emocích. Tytam jsou časy, kdy byli muži málomluvnými patrony, kteří neprojevovali příliš své emoce. Ženy dnes od nich očekávají opak. Pro pětatřicet procent žen je to nejpodstatnější vlastnost.

V seznamu vlastností ideálního muže je také umět vařit, mít milující rodinu a pomáhat v domácnosti. Z tradičních mužských vlastností přetrvávají galantnost, romantičnost a schopnost vyměnit kolo u auta. Sedm z deseti mužů přiznává, že dokonalý muž v jejich případě je něco naprosto jiného, než byl dokonalý muž v generaci jejich otců.

„Tyto výsledky jasně dokazují, že role moderního muže se vyvíjí,“ tvrdí Lars B. Andersen ze společnosti My Nametags.

Změnu cítí i muži

Ovšem změna v pohledu na moderního muže nastala u u pánů samotných. Tedy těch patřících k nastupující generaci. Kanadští psychologové tvrdí, že muži ve věku osmnáct až devětadvacet let, tedy generace, jíž se říká mileniálové, netouží být soutěživými svalovci. Nejenže tyto vlastnosti nepatří do jejich nejoblíbenějších, které touží mít, ale navíc při debatě o těchto charakteristikách projevují negativní emoce. Naopak vysoce si cení svého zdraví, otevřenosti druhým a novým zážitkům či altruismu a štědrosti.

Ve srovnání s jim předcházející generací jsou tedy méně sobečtí a mají větší zájem o dobré fungování společnosti stojící na spolupráci, nikoli na společnost rozkládající konkurenci. Zatímco generace mužů ve věku třicet až pětačtyřicet let považuje za nejdůležitější fyzickou sílu, nezávislost a soutěživost, snahu prosadit se v kolektivu jako ti nejlepší. Výzkum se tedy opírá o kanadské muže, ale sami autoři uvádějí, že podle jejich názoru je to rys obecný i v jiných kulturách a naznačuje generační odklon.

Psychologové z University of British Columbia rozhovory s 639 muži ve věku osmnáct až devětadvacet let zjistili, že devět z deseti z nich staví na první místo dobrých vlastností muže pomoc druhým. Dále osmaosmdesát procent vnímá jako důležité být otevřený druhým a novým zážitkům, mít vysoké intelektuální znalosti, být fit a zdravý (nikoli primárně svalnatý), být emočně odolný a být štědrý vůči společnosti. To si přeje více než osm z deseti mužů této generace.

Co na vás lidé milují? Odpověď hledejte ve hvězdách

Ryba pečená s červenou cibulí

Ryba pečená s červenou cibulí

7 hlasů
50min 756 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špenátové placky

12 hlasů
40min 633kJ 55 Kč

Jednoduché placky z brambor a špenátu.

Pečená kuřecí prsa

12 hlasů
55min 844kJ 90 Kč

Kuřecí prsa s medem a bylinkami.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více