Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak roste čočka nebo ananas: Mnoho lidí to vůbec netuší

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

18. 8. 2019 | Zajímavosti

Že jablka rostou na stromech, brambory v řádcích na poli a rajčata na keříčcích, ví i malé děti. Tušíte ale, jak roste například ananas, avokádo, čočka nebo třeba kiwi? I když jsou tyto plodiny v naší kuchyni čím dál více používané, víme o nich mnohdy jen málo.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Rýže

Rýže je celosvětově nejrozšířenější obilovinou, avšak kromě toho, že roste na rýžových polích, vědí lidé o jejím dalším růstu nebo podobě jen málo. Některé odrůdy pro správný růst potřebují velmi vlhkou půdu, z toho důvodu jsou políčka často pod vodou. Listy rostlin připomínají kosatce, avšak květ je podobný lučním travám a obsahuje desítky zrn, které se po dozrání a usušení vymlátí podobně, jako obilí.

Ananas

Když se někoho zeptáte, jak roste ananas, jistě bude chvilku přemýšlet. Pravda je, že se pěstují na plantážích v záhonech, kde z jednotlivých trsů dlouhých, ostrých listů, vyrůstá vždy jeden plod. Ananasy tedy rostou na zemi, nikoli na stromech, jak si mnozí lidé myslí.

Kiwi

Tipujete, že kiwi roste na keřích? Skoro máte pravdu. Zcela přesně jde ale o popínavé liány, které se připomínají vinnou révu. Ačkoli jde o exotické ovoce, existují druhy, které můžete s úspěchem pěstovat i ve své zahradě.

Chlebovník

Chlebovník u nás není zatím příliš známý, přesto jej lze u nás poměrně snadno sehnat, nejčastěji v sušené, cukrem proslazené formě. Jedná se o plody stromu, které jsou základní potravou v mnoha tropických regionech. Používá se nejen k sušení, plody se pečou, vaří, plní slanými či sladkými potravinami a dále se zapékají, někde jej po usušení používají také jako koření.

Avokádo

Avokádo běžně roste na stromech. V našich podmínkách si ho však můžete vypěstovat také, a to přímo z pecky zkonzumovaného plodu. U nás však takových rozměrů nedorůstá a ani neplodí. Nicméně si z něj můžete vypěstovat velice pěknou pokojovou rostlinu.

Čočka

Kdo zná čočku pouze z pultu obchodu, bude možná překvapený, kolik práce dá její pěstování a následné získání samotných plodů. Čočka je totiž poměrně náročná na stanoviště, půdu atd. Roste podobně jako hrášek, její rostlinky jsou však mnohem drobnější. Plody rostou v luscích, přičemž každý obsahuje vždy dvě čočky. Umíte si představit loupání odpovídajícího množství k obědu?

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Vývar z kukuřice

Vývar z kukuřice

11 hlasů
1h a 5min 303 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Zeleninový salát

15 hlasů
25min 323kJ 50 Kč

Křupavá mrkev, hrášek a paprika.

Pórková polévka s houbami

2 hlasy
55min 226kJ 99 Kč

Máte rádi houby, tato polévka je rychlá, snadná a velmi c...

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Tento týden budete takříkajíc balancovat nad propastí. Nevěra bude velice lákavá a k jejímu uskutečnění se dostanete opravdu blízko. Nakonec si však vzpomenete na všechno, co jste do svého vztahu investovali, a odoláte. Uvidíte, že je to sprá...

Více