Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejdou vám cizí jazyky, pak se je nejspíš učíte špatně

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

28. 8. 2019 | Zajímavosti

Závidíte lidem ve svém okolí, kteří čtou knihy v originále, při koukání na cizí film nepotřebují titulky a neustále vám posílají nejrůznější vtipy či citáty, kterým prostě nejste schopní se svými nikterak pevnými základy angličtiny či jiného cizího jazyka porozumět? Pak vězte, že na vině nemusí být vůbec nedostatek talentu, na který nejspíš vše svalujete, ale spíše styl učení, který neodpovídá vašemu typu inteligence.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Každý z nás je nadaný na něco jiného, někomu jdou řešit hlavolamy a někdo hraje na hudební nástroj. Klasické měření IQ již nedokáže předvídat naše dovednosti a nadání, které jsou důležité pro následné úspěchy v praxi a kariéře. Americký psycholog Howard Gardner tak nabídl světu multidimenzionální teorii inteligence, ve které stanovil 8 typů inteligencí.

Každý z nás dokáže pracovat se všemi těmito typy, ovšem některé u nás převládají a jiné jsou naopak více upozaděny. To je důvod, proč každému z nás jde něco jiného.

Typy inteligence se následně projevují i při studiu jazyků. Možná si říkáte, že vám cizí jazyky nejdou, ale problém je pravděpodobně v tom, že jste jenom zvolili špatnou techniku výuky. Proto vám přinášíme tipy, jaké metody a pomůcky při studiu jazyka u různých typů inteligence zvolit.

Lingvistická inteligence

Pokud u vás převládá tento typ inteligence, snadno se vyjadřujete slovem i písmem a vaší doménou je čtení, psaní a mluvení. Z toho důvodu vám učení nových jazyků nedělá potíže a kromě klasických pro vás nebude problém věnovat se i těm minoritním. Můžete tak využívat hned několik metod najednou jako je četba knih, sledování filmů či komunikace v cizím jazyce. Také se vám bude dobře učit pomocí překládání mezi jazyky. V podstatě všechny metody, které existují, vám budou vlastní. Zakomponujte cizí jazyk do každodenních rituálů (např. poslouchejte zprávy či podcasty) či využijte svou kreativitu a pište knihy, články nebo natáčejte videa na YouTube.

Logicko-matematická inteligence

Jste hodně racionální, hledáte mezi věcmi souvislosti a dost možná vám jde matematika. Z toho důvodu byste tyto schopnosti mohli využít v podobě kategorizace a hledání souvislostí v cizím jazyce. Proto se zaměřte především na gramatiku a seskupování slovní zásoby do okruhů. Vytvořte si systém záznamu slovíček (např. u němčiny co člen, to barva). Tvořte si taháky a tabulky a obklopte se jimi, například si nalepte lístky se slovíčky na místa, kde se nejvíce pohybujete. Změňte si jazyk zařízení do cílového jazyka či si stáhněte aplikace typu Duolingo a Memrise. Jeden tip pro vás: Nejlépe se naučíte jazyky, které jsou spíše pravidelné a není zde mnoho výjimek, jako například němčina.

Zvukově-hudební inteligence

Nejspíše hrajete na hudební nástroj, jde vám zpěv či tanec, protože máte schopnost vnímat, tvořit a interpretovat hudbu, která činí nezbytnou součást vašeho života. Proto se soustřeďte na zvukovou podobu jazyka. Čtěte si nahlas nebo si pouštějte hudbu, filmy či audioknihy v cizím jazyce. Určitě vám také dobře jde napodobovat přízvuk, proto si zkuste vybrat nějakou osobnost a učte se výslovnost tím, že ji zkusíte napodobit. Ideální pro vás pak bude výuka s rodilým mluvčím, od kterého dokážete přirozeně jazyk odposlouchat. A když si najdete jazyk, který je vám příjemný na poslech, učení bude o to jednodušší.

Tělesně-pohybová inteligence

Nečiní vám problém provádět náročné pohybové aktivity, máte jemnou mechaniku a dobrou koordinaci pohybů, proto máte nadání na všechny sportovní aktivity, tanec či herectví. Ve výuce jazyků vám hodně ulehčí práci opisování textů nebo dramaticky ztvárnit nějaký příběh. Můžete tak vyhledat cizojazyčné divadlo, nebo si jen sami pro sebe nacvičte nějakou scénku či využijte aktivity typu hraní rolí, kde si vyzkoušíte komunikační situace z reálného života. Propojte fyzickou aktivitu s výukou jazyka, např. vaření s francouzštinou, procházky s angličtinou nebo si při běhu pusťte audioknihu. Také pro vás může být velkou motivací cestování.

Vizuálně-prostorová inteligence

Máte trojdimenzionální vidění, výborně se orientujete v prostoru a máte skvělou představivost. Vytvořte si vlastní učební pomůcky, které budou vyhovovat vašemu vkusu a vašim potřebám. Dělejte si koláže, vyrobte si karetní slovíčka, pořiďte si sešit, ve kterém si studijní látku doplníte ilustracemi nebo svými poznámkami.  Naučte se vytvářet si lexikální mapy a obklopte se jazykovými, nejlépe vlastnoručně vyrobenými, plakáty. Pomůckou vám také mohou být aplikace, ve které si slovíčka můžete párovat s obrázky (například Quizlet).

Intrapersonální inteligence

Rozumíte sami sobě, rádi si zapisujete zážitky, dáváte si cíle, plánujete budoucnost a ve všem co děláte, hledáte příčiny, následky a souvislosti. Vaší předností je disciplína a schopnost plnit cíle. Při studiu cizího jazyka vám tedy může pomoci uvědomit si, co jsou vaše přednosti a na čem musíte více zapracovat a následně si stanovit cíle, například že se budete věnovat jazyku půl hodiny denně. Proto je pro vás ideální investovat do e-learningového softwaru, kde se můžete učit jazyk vlastním tempem a systémem. Nejjednodušší cestou pro vás bude psát si v cizím jazyce deník o svém rozpoložení či o věcech, které se vám staly. Ideální je pro vás práce na delších projektech a individuální výuka.

Interpersonální inteligence

Nejlépe vám jde komunikace a porozumění druhým lidem, a protože jsou pro vás ostatní lidé motivací, nejlepší pro vás bude učit se ve skupině. Vyhledejte skupinové kurzy, kde je možné využít širší škálu aktivit, jako například debaty, soutěže, komunikační hry nebo se zapojte se do cizojazyčných kroužků či vyhledejte jazykový kurz v zahraničí. Můžete také vyzkoušet komunikativní metodu, při které budete s druhými lidmi simulovat komunikační situace z reálného života. Určitě pro vás bude velkou motivací i vyučovat někoho jiného či prezentovat v hodině.

Přírodovědná inteligence

Máte vztah k přírodě, je vám blízké hledání souvislostí, popisování jevů či vytváření kategorií. Proto se zaměřte na jazyk jako na vědní obor – lingvistiku. Hledejte souvislosti s ostatními jazyky, podívejte se na historii daného jazyka a snažte se naučit popisovat věci kolem sebe v cizím jazyce. Důležité je vytvořit si vlastní systém na učení slovní zásoby, pomoci vám mohou například sémantické mapy.

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Jablečné piruetky

Jablečné piruetky

14 hlasů
40min 827 kJ 105 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Houbová polévka

26 hlasů
45min 216kJ 50 Kč

Jednoduchý recept na houbovou polévku.

Špenátový salát s avokádem

12 hlasů
20min 450kJ 80 Kč

Lehký salát s brusinkovou zálivkou.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více