Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Vědci umí rozhodnout, zda se narodí kluk, nebo holka

29. 8. 2019 | Zajímavosti

Průlom v produkci dobytka a hospodářských zvířat hlásí japonští genetici. Jejich objev totiž dovoluje bez poškození separovat spermie X a Y. V praxi by tak chovatel dobytka mohl získat mláďata s poměrem zvoleného pohlaví devadesát ku deseti procentům. Metodou lze selektovat spermie, při použití na lidech – k čemuž samozřejmě minimálně ilegálně dojde – to povede ke kontroverznímu ovlivňování pohlaví u potomků.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Příroda to vymyslela tak, že se rodí zhruba tolik mužů kolik žen. Muži slabě převažují při narození, ale žijí kratší život. Takže poměr mužů a žen v populaci je téměř padesát na padesát procent – rozdíl je v desetinách procenta. Pokud by lidé ale měli možnost vybírat si pohlaví potomka – a v mnoha kulturách světa dávají stále přednost chlapcům před dívkami – mohl by vzniknout nezdravý nepoměr s velmi vážnými společenskými důsledky.

Metoda genetiků z hirošimské univerzity to umožňuje. Tým objevil ve spermiích nesoucích chromozom X receptor, jehož aktivací je tato spermie výrazně zpomalena. Spermie nesoucí chromozom Y, která po splynutí s vajíčkem dává vzniknout mužskému (samčímu) zárodku, se naopak zrychlí.

Zatím u zvířat. Co bude dál?

Pokusy u myší a hovězího dobytka vedly k vysoké úspěšnosti separace spermií. Po použití metody dokázali autoři zplodit devadesát procent samců a deset procent samic (když použili oddělené spermie Y) či devadesát procent samic a deset procent samců (když použili oddělené spermie X).

„Již jsme tuto metodu aplikovali na hovězím dobytku a prasatech. Úspěšnost metody u krav byla devadesát procent, jak ve prospěch samců, tak ve prospěch samic,“ uvedl doktor Masajuki Šimada v rozhovoru pro deník The Telegraph.

Ten také přiznal, že je metoda zneužitelná u člověka.

Záleží na rychlosti

Metoda využívá aktivaci receptoru TLR 7 a 8 ve spermiích. Zpomalí spermie X, takže spermie Y jsou rychlejší a oddělí se od nich. Tím pádem lze získat dvě skupiny a použít potřebnou. Skupinu X ke zplození samic, skupinu Y ke zplození samců. U dobytka to může být výhodné, chce-li chovatel jen krávy na mléko a neutrácet mladé býky, případně chce jen mladé kance ke kastraci a produkci vepřů chovaných na maso.

Proč mají „zpomalující“ receptor spermie X, vědci nechápou. Z evolučního hlediska je to pro ně nevýhodné. Ale objev receptoru nasvědčuje, že „povídačky“ o rychlých spermiích Y a pomalých spermiích X nejsou liché. A že za určitých podmínek – přítomnosti látky aktivující receptor – jsou spermie X zpomaleny a větší šanci na úspěch při oplození vajíčka mají spermie Y, takže vznikne samec (muž).

Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

Pikantní kuřecí stehna

Pikantní kuřecí stehna

4 hlasy
1h a 20min 532 kJ 140 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Babiččiny škvarkové placky

8 hlasů
60min 1435kJ 60 Kč

Tuto pochoutku dělávaly již naše babičky.

Krůtí řízek s cibulovou směsí

1 hlas
1h a 15min 650kJ 130 Kč

Řízky podávané trochu jinak.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více