Praha má šestou nejrychlejší MHD z hlavních měst světa

16. 9. 2019 | Zajímavosti

Přezdívá se mu někdy krtek a ne každý s ním cestuje rád. Pražské metro je však spolu s autobusovými a tramvajovými linkami i příměstskými vlaky šestou nejrychlejší sítí městské hromadné dopravy z více než třiceti hlavních měst a metropolí světa. Předčí svou rychlostí i New York či Londýn. Ale zatím nemá zdaleka na Berlín či Paříž. Tvrdí to vědci z Polytechnické univerzity v Turíně.

Ti spočítali průměrnou rychlost cestujícího po městě se započtením různých faktorů – rychlosti jednotlivých dopravních prostředků, hustoty jejich sítě, přístupnosti stanic z ulice, celkové velikosti města, hustoty osídlení, počtu obyvatel, objemu přepravených osob atd.

Absolutním propadákem se stalo Mexico City následované San Diegem a Washingtonem DC. Tam člověk překoná vzdálenost 2,5 kilometru za ohromnou hodinu. Prvními dvěma městy v žebříčku jsou Berlín a Paříž, v nichž cestující MHD za hodinu urazí v průměru více než šest kilometrů.

MHD vs. automobilová doprava

Hromadná doprava je vzhledem k nadužívání automobilové dopravy klíčovým prostředkem ve velkých městech. Ta se snaží ve svých centrech auta diskriminovat i kvůli velmi toxickým výfukovým plynům, která způsobují vážné zdravotní problémy a předčasnou smrt.

TOP 10 hlavních měst

„Tato studie poskytuje obecné metody k zhodnocení dostupnosti ve městech založené na datech veřejné hromadné dopravy,“ tvrdí autoři Indaco Biazzo, Bernardo Monechi a Vittorio Loreto z Turína.

Praha si s pěti kilometry za hodinu vysloužila slušné šesté místo.

V žebříčku dominují především evropská města, jediné dvě mimoevropské metropole se umístili v tomto seznamu top 10 a to Melbourne a New York.

Průměrná rychlost hromadné dopravy v hlavních metropolích světa v kilometrech za hodinu (zaokrouhleno na dvě desetinná místa): 

  1. Berlín 6,54
  2. Paříž 6,24
  3. Kodaň 5,59
  4. Helsinky 5,14
  5. Atény 5,06
  6. Praha 4,99
  7. Londýn 4,82
  8. New York 4,79
  9. Madrid 4,74
  10. Melbourne 4,51

Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

16 příspěvků
Poslední příspěvek 17.8.
22 příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
259 příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat