Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Patnáct nakládaných oliv obsahuje denní množství soli

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

30. 8. 2019 | Zdraví a životní styl

Lidé se dělí na dvě skupiny. Jedna olivy nesnáší, druhá je zbožňuje. Ačkoli jsou olivy kvůli řadě antioxidantů, které obsahují, velmi zdravými plody, jednou z jejich forem uchovávání je nakládání do slaného roztoku. A pozřením několika takto naložených plodů člověk může přijmout i dávku soli, kterou by měl zkonzumovat za celý den.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Vědci z Londýnské univerzity zkoumali obsah soli v různých oblíbených pochutinách a všimli si, že nakládané zelené olivy velmi často obsahují vysoké množství soli. V průměru pět gramů soli na sto gramů výrobku. To tedy znamená, že když takové olivy člověk konzumuje, doporučených šest gramů soli přijme s patnácti středně velkými olivami. Samozřejmě záleží na výrobci a také na velikosti oliv, protože jsou k dostání v různých rozměrech od větší borůvky po velikost švestky.

„Omezování příjmu soli je jednou z nejjednodušších metod ochrany vlastního zdraví a snižování rizika onemocnění oběhové soustavy,“ tvrdí autoři z Londýnské univerzity.

Škodí nedostatek i nadbytek

Sůl má ve fyziologii savců významnou roli. Zdraví škodí jak její nadbytek, tak její nedostatek. Zvířata ve volné přírodě navštěvují tzv. slaniska, místa, kde je vyšší obsah soli v půdě a tuto půdu konzumují. Jenže pro dobré zdraví je důležité přijímat soli optimální množství. Tělo se sice nadbytku sodíku umí zbavovat, ale jeho dlouhodobá vyšší hladina v krevním séru souvisí s řadou poruch a zdravotních problémů.

Doktorka Dori Pitynski z University of Wyoming zjistila, že nadbytek i naprostý nedostatek soli má vliv oddálení nástupu puberty a negativní vliv na plodnost. Lidé na Západě přitom konzumují sodíku příliš mnoho už od dětství, což by mohlo vysvětlovat, proč je právě v zemích tohoto regionu tolik neplodných.

Sůl a tuk: Nebezpečná kombinace

„Zajímavé však je, že když vyloučíte sůl ze stravy úplně, dojde rovněž k oddálení nástupu puberty,“ tvrdí Pitynski. Své závěry opírá o experimentální laboratorní výzkum na hlodavcích. Jedinci, kteří nedostávali žádnou sůl, a také ti, kteří jí přijímali trojnásobek či čtyřnásobek denní doporučené dávky, nastupovali do puberty výrazně později než vrstevníci, kteří přijímali sodíku adekvátní množství.

Další zajímavostí je to, že nadměrný příjem tuků, pokud je ve spojení se solí, pubertu neuspíší. Bylo prokázáno, že děti konzumující příliš tučnou stravu dospívají dříve. Ale pokud přijímají také nadměrné množství sodíku, dojde naopak k opoždění puberty.

„Náš výzkum dokazuje jako první, že obsah soli ve stravě má mnohem větší vliv na zdraví pohlavních orgánů než obsah tuku,“ tvrdí Pitynski.

Dieta jeskynního člověka pomáhá zhubnout čtyři kila za mě...

Karbanátky z brambor a sýra

Karbanátky z brambor a sýra

0 hlasů
55min 167 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Babiččiny škvarkové placky

8 hlasů
60min 1435kJ 60 Kč

Tuto pochoutku dělávaly již naše babičky.

Krůtí řízek s cibulovou směsí

1 hlas
1h a 15min 650kJ 130 Kč

Řízky podávané trochu jinak.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více