Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Hypertenze po třicítce souvisí se zmenšováním mozku

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

13. 9. 2019 | Zdraví a životní styl

Vysoký krevní tlak je nebezpečnou zdravotní potíží, která výrazně zvyšuje riziko infarktu, mrtvice a předčasného úmrtí. Lidé, kteří po třicítce začnou trpět hypertenzí, by se měli mít na pozoru. Tichý zabiják totiž likviduje také jejich mozkovou tkáň. Podle vědců z Londýnské univerzity se lidem s hypertenzí výrazněji zmenšuje mozek a ve stáří můžou mít častěji potíže s myšlením, pamětí či koordinací.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Vysoký krevní tlak nezvyšuje amyloidový plak či plak tau bílkovin, které souvisejí s rozvojem Alzheimerovy choroby. Nicméně zmenšování objemu mozkové hmoty je jinou formou demence, tedy zhoršením kognitivních funkcí ve stáří.

„Náš výzkum dokazuje, že sledování krevního tlaku a včasná intervence ve snaze maximalizovat zdraví mozku později v životě musí začít už ve středním věku,“ míní profesor Jonathan Schott z University College London.

Ideální prevencí vysokého krevního tlaku je zdravý životní styl. Vyvážená strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, vyhýbat se prostředí s výfukovými plyny a znečištěním vzduchu a život v čistém prostředí bez stresu.

Potraviny, které snižují krevní tlak

Živiny, jako je draslík, vápník a hořčík pozitivně ovlivňují oběhový systém. Proto je vhodné konzumovat stravu bohatou na vlákninu, zeleninu, ovoce, drůbež, ryby, ořechy a fazole. Leckdo doporučuje i malé množství mléčných výrobků s nízkým nebo nemastným obsahem tuku a sodíku.

Vědci tvrdí, že zelenina bohatá na draslík, jako jsou sladké brambory, avokádo či špenát, může pomoci snížit krevní tlak. Výzkum ukázal, že lidé, kteří přijímají více draslíku, jsou na tom se svým tlakem o dost lépe. Draslík však není jediný, kdo celou situaci zachraňuje. 

Borůvky, jablka a to ostatní

Díky studiím se prokázalo, že i syrové ovoce působí na krocení vysokého krevního tlaku více než skvěle. Některé druhy poskytují minerály, jako je již zniňovaný draslík a látky nazývané flavonoidy, které jsou spojeny se zdravým krevním tlakem. Mezi nejlepší druhy ovoce přitom patří banány, pomeranče, jablka, hrušky, hrozny, rozinky, borůvky, jahody a ovocné šťávy (ze švestek či pomerančů).

Síla bylinek

Během dne si můžete dát také zelený, černý nebo ibiškový čaj. Taky věřte, že přidání koření do vašeho života se vám může vyplatit.

Většina populace používá k podpoře svého zdraví bylinné doplňky, protože jsou pro lidské tělo šetrnější. V posledních několika desetiletích byl v této souvislosti prováděn rozsáhlý výzkum vlivu rostlin na krevní cukr, který odhalil slibné výsledky. Při snižování krevního tlaku se osvědčuje bazalka, kari, kajenský pepř, skořice, česnek, muškátový oříšek a kardamom.

Dieta jeskynního člověka pomáhá zhubnout čtyři kila za mě...

Ryba pečená s červenou cibulí

Ryba pečená s červenou cibulí

7 hlasů
50min 756 kJ 120 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Špenátové placky

12 hlasů
40min 633kJ 55 Kč

Jednoduché placky z brambor a špenátu.

Pečená kuřecí prsa

12 hlasů
55min 844kJ 90 Kč

Kuřecí prsa s medem a bylinkami.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více