Přihlášení na Bety.cz

Neplatné uživatelské jméno nebo heslo

Zapomněla jste své heslo?

Pokud žádný z uvedených účtů nemáte, zaregistrujte se zde

Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Rostlinné bílkoviny prodlužují život, živočišné naopak zkracují

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

12. 9. 2019 | Zdraví a životní styl

Brazilští farmáři vypalují pralesy v Amazonii, aby mohli produkovat více hovězího. Západní strávníci konzumují červeného masa mnohonásobně více, než kolik jejich tělo potřebuje jako zdroj bílkovin. A podřezávají si tím větev. Čeká je řada vážných onemocnění a kratší život. Vědci z Japonska prokázali, že lidé získávající bílkoviny z velké většiny z rostlin, žijí déle. A platí také, že přestat jíst červené maso kdykoli v životě zlepší celkové zdraví a prodlouží život.

Bohužel, u tohoto článku
není žádný soutěžní kód.
Pokračujte na další článek.

Přečtěte si pravidla soutěže

Pro zastánce keto diety či paleo diety je pak vzkaz jasný. Vysoký příjem bílkovin nevadí, vysoký příjem masa a živočišného tuku ano. Výzkum má totiž tzv. tvrdé důkazy. Zahrnuje více než sedmdesát tisíc osob a osmnáctileté sledování. Paelo či keto dieta založené na rostlinných zdrojích je zdravější.

„Lidé přijímající velkou část bílkovin z rostlin a nikoli živočichů jsou celkově zdravější v danou chvíli, ale také si drží zdraví déle do pozdního věku, a nakonec se dožívají vyššího věku,“ tvrdí autoři japonské studie.

Strava bohatá na bílkoviny sice podporuje hubnutí a rozvoj svalů, ale pokud je zdrojem bílkovin červené maso, zvyšuje se riziko onemocnění oběhové soustavy a rakoviny.

Mezi nejlepší zdroje rostlinných bílkovin patří luštěniny, ořechy a jiná semena. Jaké jsou další cenné zdroje kvalitních rostlinných bílkovin?

Ovesné vločky

Oblíbili jste si k snídani ovesné vločky či ovesnou kaši? Pak děláte dobře. Jeden šálek této pochoutky vám dodá asi 7 gramů proteinů. A také spoustu vlákniny a dalších důležitých látek. Mimochodem, vločky můžete přidat třeba i do smoothie, upečete z nich i úžasný dezert. Proč nemlsat trochu zdravěji?

Sójové boby

Ačkoli jsou obecně luštěniny dobrými zdroji proteinů, sója mezi nimi vyčnívá. Především nezdravé sójové lusky, které se prodávají pod názvem edamame, bude váš organismus milovat. Obsahují totiž všech devět aminokyselin, které lidské tělo potřebuje. Jediný šálek edamame vás poskytne 22 gramů bílkovin, téměř čtvrtinovou denní dávku vápníku a 50 % doporučené denní dávky vitaminu C a kyseliny listové.

Tofu

Zahoďte předsudky o tom, že tofu je vhodné pouze pro vegetariány a vegany. Nebojte se experimentovat a zařadit tento „sójový tvaroh“ alespoň jednou týdně jako náhradu masa. Kromě bílkovin obsahuje vitamin B, vápník, železo, hořčík, vlákninu a prospěšné nenasycené mastné kyseliny. Bílé tofu je chuťově neutrální, takže záleží pouze na vaší fantazii a chuti, jak ho upravíte.

Můžete ho naložit v oleji, koření, bylinkách a zprudka orestovat, nebo zvolit zdravější způsob přípravy a zapéct v troubě. Pokud vás neochucená varianta natural neuspokojí, v obchodech najdete uzené nebo marinované tofu, kterým byste měli rozhodně dát šanci.

Dieta jeskynního člověka pomáhá zhubnout čtyři kila za mě...

Karbanátky s houbami

Karbanátky s houbami

7 hlasů
1h a 5min 795 kJ 160 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Babiččiny škvarkové placky

8 hlasů
60min 1435kJ 60 Kč

Tuto pochoutku dělávaly již naše babičky.

Krůtí řízek s cibulovou směsí

1 hlas
1h a 15min 650kJ 130 Kč

Řízky podávané trochu jinak.

Poradny

Má pečující osoba v DPN nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,jestliže Váš bratranec při péči o Vaši tetu nebyl výdělečně činný, pak bohužel nebyl ne... Více

O jaké dávky může žádat svobodná matka s dítětem?

Dobrý den, Lukáši,co se týče přídavků na děti, na ty má nárok rodina s nezaopatřeným dítětem, jes... Více

Beran

Horoskopy Beran

21. 3. - 20. 4. změnit

Obrníte se proti neúspěchu a budete raději počítat s tím nejhorším. V koutku duše ale pořád doufáte, že by vaše sny a touhy mohly vyjít. Pokud tomu budete věřit i nadále a přistupovat ke svým snahám pozitivně a s nadhledem, žádná skeps...

Více