Úsměv prosím: Optimisté žijí déle!

Vědci z Bostonu mají další důkazy o tom, že život v optimistickém pohledu na svět je nejen snazší pro samotného nositele tohoto psychického naladění, ale také vede k životu delšímu. Pesimisté často tvrdí, že optimismus pramení z nedostatku inteligence a schopnosti vidět svět realisticky. Jenže pozitivní přístup k životu neznamená idealizování negativních aspektů života. Optimismus znamená pozitivní přístup k řešení i životních těžkostí. A to výrazně zvyšuje šanci, že se člověk dožije více než pětaosmdesáti let.

Podle psychologů optimisté na rozdíl od pesimistů lépe ovládají své emoce. To je zvýhodňuje právě při nepřízni osudu, kdy musejí čelit zvýšenému stresu. To, že optimismus prodlužuje život, prokázali psychiatři z Bostonu studiem sedmdesáti tisíc zdravotních sester a patnácti set válečných veteránů.

Z výsledků je patrné, že nejoptimističtější jedinci žili o patnáct procent déle, než byl průměr celé sledované skupiny. Obě skupiny jsou přitom vrstvou společnosti, která v životě čelí velmi vysoké míře stresu.

„Naše závěry hovoří pro to, že zvyšováním pozitivního pohledu na život pomocí autogenního tréninku je možné zlepšit zdraví člověka a prodloužit jeho život,“ tvrdí psychiatrička profesorka Lewina Leeová z Bostonské univerzity.

„Myslím, že jeden z příčinných mechanismů by mohl tkvět v tom, že optimisté lépe zvládají stres, protože se vyhýbají nimrání se v negativních událostech života. Stres ovlivňuje imunitní systém, takže je možné, že optimisté lépe zvládají také infekce. Řada studií také našla vztah mezi stresem a zkracováním telomer chromozómů, což je proces, který souvisí se stárnutím buněk a zvýšeným rizikem onemocnění srdce, diabetu či rakoviny,“ komentoval závěry bostonského výzkumu profesor Bruce Hood z University of Bristol v rozhovoru pro deník The Telegraph.

A jak si udržet optimistického ducha po celý den?

Vždy je důvod ke smíchu

Že zrovna nemáte náladu se na někoho usmívat a být milí? Pak to chce terapii smíchem. Doslova. Pusťte si nějakou oblíbenou komedii, zajděte na večeři s přáteli, o nichž víte, že se v jejich společnosti budete skvěle bavit, zkrátka si zajistěte večer plný smíchu. Ten totiž spouští v těle procesy zaručující nejen lepší náladu, ale také například silnější imunitu nebo menší míru fyzické bolesti.

Smutky vyběhejte

Pohyb je nejen důležitý pro naši tělesnou schránku (zvláště máte-li sedavé zaměstnání), ale také pro naši duši. On totiž dokáže v organismu zvýšit produkci oxytocinu, tedy již zmíněného hormonu štěstí. A z toho vyplývá, že když pohyb zařadíme do svého každodenního rozvrhu, budeme mít lepší náladu. Nemusíte hned začít běhat nebo si koupit permanentku do posilovny (i když to jsou záslužné počiny). Úplně bude stačit, když si doma zacvičíte nebo zatančíte při své oblíbené hudbě. Těch pár minut jistě najdete každý den.

Lahev po ruce

Zkoušíte zahánět splíny něčím „ostřejším“? Chyba. Odborníci mají jasno – alkohol ještě žádné těžkosti nevyřešil a život nikomu nezpříjemnil (a když, tak ne nadlouho, respektive jen do bolestného vystřízlivění). Namísto toho bychom měli dbát na dostatečný pitný režim a dopřávat tělu dostatek čisté vody. Ta ostatně tvoří 60 % našeho těla, a tak je jasné, že je na ní závislé. Kromě toho z organismus vyplavuje toxiny, umí poskytnout dostatek energie a také dobrou náladu. Takže pozor na dehydrataci, která nám dokáže zkazit celý den.

Vyhajaní dorůžova

Spánek je pro lidské tělo klíčový – bez něj jsme nejen unavení fyzicky, ale i duševně. Snáze pak podléháme špatné náladě a také stresu. Při spánkové deprivaci totiž naše tělo produkuje více kortizolu, tedy stresového hormonu. A ten si s dobrou náladou rozhodně nerozumí… Takže pamatujte – sedm až osm hodin kvalitního spánku to jistí!

Rychlá zvířecí pomoc

Domácí mazlíčci jsou skvělými „terapeuty“. Poslouchají, co jim říkáme, nesoudí nás, nenabízejí dvacet řešení každé situace, nechají nás se vyplakat… Máte při splínu po ruce pejska nebo kočičku? Pak toho využijte a přitulte se k nim! Je prokázáno, že domácí mazlíčci snižují míru stresu a zlepšují náladu. A ještě jsou tak měkoučcí!


Zdarma produkt k testování!

Staň se testerkou!

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Zrozence tohoto znamení čeká týden plný modrého nebe bez mráčků (tedy obrazně řečeno). Využijte toho, odhoďte nedůležité starosti a žijte naplno! Pokud do svých plánů navíc zahrnete milovaného člověka, vyhnete se potenciálním problémům, které... Více

Vybrat znamení

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

16 příspěvků
Poslední příspěvek 17.8.
22 příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
259 příspěvků
Poslední příspěvek 6.5.
Bety.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat